The Yale P-77-CH-CH-60 is a 60mm traditional nightlatch featuring a polished chrome finish and advanced anti-bump snib function. Supplied with a 1109 cylinder and two keys, it offers robust security and classic aesthetics, backed by a 2-year guarantee for dependable performance.
| ASIN | B004J33YSY |
| Batteries Required? | No |
| Batteries included? | No |
| Best Sellers Rank | 16,258 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 38 in Lock Cylinders |
| Colour | Chrome Finish |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (1,034) |
| Date First Available | 24 Jan. 2011 |
| Finish | Polished |
| Included Components | 1x Polished Chrome Rim Cylinder, 1x Yale 77 Traditional Nightlatch 60mm Polished Chrome, 2x Keys, Fixing Pack |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 570 g |
| Item model number | P-77-CH-CH-60 |
| Manufacturer | Yale |
| Material | Chrome |
| Number of Pieces | 1 |
| Part Number | YALP77CH |
| Product Dimensions | 11 x 7.5 x 7.5 cm; 570 g |
| Shape | Rectangular |
| Size | 60 mm |
| Special Features | Key Unlock |
| Style | Visi Pack |
M**L
Good quality, strong lock.
Goid strong lock. Well packed and fast delivery.
M**A
Good
Very good, I liked it, thank you.
S**Y
Decent lock
N**N
Love it
P**K
Safe, solid and secure
A**R
Quality lock.
Does what is should. Lock with keys. Good quality.
P**D
Keeps the door shut.2😁
Well made product that does what it says on the box. 👍🏻
M**L
Ease of Use and aesthetics
C**Y
M**X
T**T
S**M
Bra produkt Skulle ha varit 3 nycklar då har den fått 5 stjärnor
B**3
Works well for standard 60mm locks. Not lockable with the key from inside.