The Wiseco 4829M07800 78.00mm 12.9:1 Compression 249cc Motorcycle Piston Kit is a high-performance solution designed for motorsport enthusiasts. This kit includes a forged piston, rings, piston pin, and circlips, all engineered for durability and precision. With a compression ratio of 12.9:1 and a moly-coated skirt, it promises to enhance your motorcycle's performance while standing up to the rigors of high-speed riding.
| Manufacturer | Wiseco |
| Brand | Wiseco |
| Model | 4829M07800 |
| Item Weight | 0.01 ounces |
| Product Dimensions | 4.3 x 3.5 x 3.5 inches |
| Country of Origin | USA |
| Item model number | 4829M07800 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Exterior | Painted |
| Manufacturer Part Number | 4829M07800 |
| OEM Part Number | 4829M07800 |
T**D
Worked great
10hours in the motor since I put this piston in and it is running great.
M**N
Five Stars
Worked Great!
E**N
It's well made, but not for 78mm bore
It's wiseco, it's decent and well packaged but it's not for the 04-07 cr250r. The later models after 07 may work bc they had a slightly smaller piston but the 04 to 07 have a 78mm bore. The piston should be around 77.96 to 77.98mm this one is 77.45mm. I actually ordered 2 of them and got the same measurements so it wasn't a fluke.