![86QNED80T6A 86-Inch 4K UHD Smart TV, (α5 AI Processor Gen7, Freeview Play and Amazon Alexa, 60Hz) [Model 2024]](https://m.media-amazon.com/images/I/71Wy5X5Ap3L._AC_SL3840_.jpg)
Desertcart purchases this item on your behalf and handles shipping, customs, and support to Senegal.
🔥 Elevate your living room with LG’s 86-inch QNED masterpiece!
| ASIN | B0D2LGK83J |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio Input | HDMI, USB, Optical |
| Audio Output Mode | Stereo |
| Base Width | 1582 Millimetres |
| Battery Types | 2 AA batteries |
| Best Sellers Rank | 813 in Electronics & Photo ( See Top 100 in Electronics & Photo ) 20 in TVs |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Box Contents | Remote control, batteries, stand, screws, user manual |
| Brand Name | LG |
| Colour | Ashed Blue |
| Connector Types | Ethernet, HDMI, Optical, USB |
| Content Sharing Direction | Mobile to TV |
| Contrast Ratio | Mega Contrast |
| Control Method | Voice |
| Controller Type | Voice Control |
| Country of Origin | Poland |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (168) |
| Display Backlight Technology | LED |
| Display Language Options | English |
| Display Refresh Rate in Hertz | 60 |
| Display Size Class | 86 Inches |
| Display Technology | LED |
| Energy Efficiency Features | E |
| HDR Format Supported | HDR10, HLG |
| Hardware Interface | USB |
| Integrated Surround Sound Format | AI Sound Pro |
| Internet Applications | BBC iPlayer, Free Sat/Free View, Netflix, Prime Video, YouTube |
| Item Dimensions D x W x H | 35.9D x 193W x 118H centimetres |
| Item Weight | 51 Kilograms |
| Item Weight Without Stand | 50 Kilograms |
| Line Voltage | 220 VAC 50 Hz |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 86QNED80T6A.AEK |
| Maximum Display Brightness | 1000 Nit |
| Maximum Speaker Output Power (in watts) | 20 Watts |
| Model Name | LG QNED80 |
| Model Number | 86QNED80T6A.AEK |
| Model Series | QNED |
| Model Year | 2024 |
| Motion Enhancement Technology | RM |
| Mounting Type | Table Mount, Wall Mount |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, RF, USB, Wi-Fi |
| Number of Audio Channels | 2 |
| Number of Batteries | 2 AA batteries required. (included) |
| Number of Component Inputs | 1 |
| Number of Composite Video Inputs | 1 |
| Operating Systems | WebOS |
| Picture Quality Enhancement Technology | 4K Upscaling, Dynamic Tone Mapping |
| Power Consumption Size | 131 Watts |
| Product Features | Flat |
| Product Warranty | 1 year manufacturer |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Remote Required Battery Quantity | 2 |
| Remote Required Battery Size | AA |
| Resolution | 4K |
| Screen Finish Type | Flat |
| Screen Mirroring Technology | AirPlay 2, Miracast |
| Screen Size | 86 Inches |
| Signal Format | HDMI, USB, Wi-Fi, RF |
| Size | 86" |
| Speaker Description | AI Sound Pro, 4.2 Channel |
| Total HDMI Port | 3 |
| Total USB 2.0 Ports | 2 |
| Total USB 3.0 Ports | 2 |
| Total USB Ports | 2 |
| Tuner Type | ATSC |
| VESA Mount Standard | 600 x 400 mm |