The Orion HCCA3000.1DSPLX is a high-performance Class-D monoblock amplifier delivering 3000W RMS at 1 ohm, engineered for extreme SPL enthusiasts. Featuring a 12dB/octave low-pass filter, bass boost control, and a MOSFET power supply housed in a rugged aluminum chassis, it offers precision tuning and rock-solid reliability. Designed and made in Korea, this amplifier is built to push your vehicle audio system to record-breaking levels with clarity and power.
| ASIN | B07DP3K21B |
| Brand Name | Orion |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (84) |
| Item Dimensions | 35.6 x 30.5 x 10.2 centimeters |
| Manufacturer | Orion |
| Material Type | Aluminum |
| Maximum Supply Voltage | 14.4 Volts (DC) |
| Model | HCCA3000.1DSPLX |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Temperature | 40 Degrees Celsius |
| Output Power | 3000 Watts |
| Package Type Name | box |
| Specification Met | CE |
| UPC | 689780999133 |
| Unit Count | 1 Count |
| Voltage | 12 Volts |
H**A
A**O
D**W
J**N
I bought this to replace my Taramps Smart 3k. This amplifier is so much more powerful. With 3-0gauge power/ground inputs. I'm running at 3k @ 1 Ohm. It can do twice its power rating at .5 Ohms. Lithium Headway Bank and 300 Amp alternator. This thing uses a lot of power. Can't wait to meter it tomorrow. I was doing a 144.38 on the smart 3k. I will also be adding a second orion hcca 122 soon. I will update.