The Nilight NI16E-27W LED Light Bar is a pair of 4.5-inch, 27W round spotlights delivering 3000 lumens of pure white 6000K illumination. Built with durable 1017 aluminum and rated IP68, these lights are waterproof, dustproof, and designed to withstand extreme conditions. Featuring advanced heat dissipation for over 50,000 hours of lifespan, they support 9-30V input, making them compatible with most 12V and 24V vehicles. Ideal for off-road enthusiasts, trucks, SUVs, and outdoor work, they come with stainless steel mounting brackets and a 2-year warranty for reliable, long-term use.
| ASIN | B01GC60QTA |
| Batteries are Included | No |
| Best Sellers Rank | #152,573 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #501 in Automotive Light Bars |
| Brand Name | Nilight |
| Color | White |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (519) |
| Global Trade Identification Number | 00600241383315 |
| Included Components | 2PCS 27w Light Pod |
| Item Type Name | Led Light Bar Nilight 2PCS 4.5" 27w 3000LM Round Spot Light Pod Off Road Fog Driving Roof Bar Bumper for Jeep,SUV Truck , Hunters, 2 years Warranty |
| Item Weight | 1.8 Pounds |
| Light Source Type | LED |
| Light Source Wattage | 27 Watts |
| Manufacturer | Nilight |
| Manufacturer Warranty Description | 2 years warranty. |
| Material Type | Aluminum |
| Model Number | NI16E-27W |
| Number of Light Sources | 2 |
| UPC | 600241383315 795213048207 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 12 Volts |
A**A
Pretty bright
Bright and easy to install. No problems so far, but we will see how long it lasts
Q**.
Great quality @ fantastic price
Superb quality light at exceptional prices,these are perfect for my tractor & baler
T**M
2 x 27W Spots are awsome
Just hooked these 9 led 27W pair to replace the lights on our ezgo golf cart. (note: not the factory body mount lights, rather the under front body front lights) These were super simple to install. The new install mounts are heavy duty compared to the original mounts, We used the same holes as the old factory lights but did drill them out a bit bigger as the new bolts where tight. The wiring was east to hookup, red to red and black to black so our lights come on when the headlight switch is turned on and no need for extra wiring. Be warned how bright these are, VERY VERY BRIGHT! We set in our golf cart for several minutes with theses new lights on and said wow so many times before we even started driving. Example, our old lights had that dull white or yellow-ish light that went 15 ft at best in front of the cart. These Nilight's light up upwards of 100 ft of extremely bright light in front and covering the street from side to side. Our golf cart is all battery powered and we did not notice any loss of zoom zoom, Incredible upgrade, would recommend, enjoy.
A**S
Solid value for the price
I mounted one of these to the front of a bicycle as a headlight. Pros: * Extremely bright for a bicycle light * Flexible input voltage - I'm running one from an 18v lithium power tool battery with no issues * Durable - My first attempt at mounting this wasn't good, and it fell off onto asphalt while biking at probably 20 mph. The case and lens got a couple dings, but the light still works fine. Also, being mounted directly to a road bike's frame means this gets some pretty good bumps, and so far no problems. Cons: * Not as focused as I'd expect for a "spot" light. Still OK (but not ideal) as a bicycle headlight. * Not actually 27 watts. This is the main reason I'm deducting a star. At 18V, I think these draw something like 21W or 22W. I just slapped one on a (12V) car battery and it pulled almost 23W. This makes me skeptical of the rated lumen output as well. For my use case, one of these is still plenty bright and reduced power draw on a battery is actually good. But claiming these are 27W just isn't accurate.