The SmartSign-S-9896-PL-14 'Danger - Hot Work Area' sign is a durable, 10" x 14" high-density polyethylene safety sign designed for both indoor and outdoor use. Featuring 55 mil thick HDPE plastic, rounded corners, and pre-punched mounting holes, it offers long-lasting visibility and easy installation. Digitally printed with high-resolution ink and over-coated for protection, this 100% recyclable sign meets OSHA 29 CFR 1910.145 standards and is proudly made in the USA by a trusted manufacturer with over 100 years of experience.
| ASIN | B00TZY4WUG |
| Best Sellers Rank | #101,630 in Industrial & Scientific ( See Top 100 in Industrial & Scientific ) #2,093 in Industrial Warning Signs |
| Brand | SmartSign |
| Brand Name | SmartSign |
| Color | clear" or "uncolored |
| Customer Reviews | 4.7 out of 5 stars 15 Reviews |
| Item Dimensions L x W | 14"L x 10"W |
| Item Weight | 0.35 Pounds |
| Manufacturer | Lyle Signs |
| Material | Plastic |
| Model Number | S-9896-PL-14 |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Orientation | Landscape |
| Part Number | S-9896-PL-14 |
| Pre Printed Text | danger |
| Recommended Uses For Product | Warning |
| Size | 10" x 14" |