title: "Baker Instruments LF Series LF45-5000P-1/4 Pressure Gauge, 0 to 5000 psi/ 0 to 35000 kPa, 4.5\" Dial, 0.5% Accuracy, 1/4\" NPT Bottom Mount, Sillicone Filled"
brand: "baker instruments"
price: "184767CFA"
currency: XOF
in_stock: true
category: "Industrial"
store_origin: SN
region: Senegal
---
# Baker Instruments LF Series LF45-5000P-1/4 Pressure Gauge, 0 to 5000 psi/ 0 to 35000 kPa, 4.5" Dial, 0.5% Accuracy, 1/4" NPT Bottom Mount, Sillicone Filled
**Brand:** baker instruments
**Price:** 184767CFA
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Baker Instruments LF Series LF45-5000P-1/4 Pressure Gauge, 0 to 5000 psi/ 0 to 35000 kPa, 4.5" Dial, 0.5% Accuracy, 1/4" NPT Bottom Mount, Sillicone Filled by baker instruments
- **How much does it cost?** 184767CFA with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- baker instruments enthusiasts
## Why This Product
- Trusted baker instruments brand quality
## Description
Style Name:Standard
        		Product Description
        			This Baker LF45 series pressure gauge has stainless steel 316 wetted parts, a 4.5&quot; (115 mm) circular dial filled with silicone fluid and enclosed in a phenolic case, a lower mount male connection, and measures pressure with a single or dual scale with an accuracy of + /- 0.5%. The stainless steel 316 wetted parts provide corrosion resistance. The black, impact-resistant, solid front phenolic case has an integral back flange, a safety blowout back, and shatterproof glass lens for durability and operator safety. The stamped aluminum dial has black and red markings and a micrometer-adjustable pointer. The gauge is accurate to +/- 0.5% over the entire range, American Society of Mechanical Engineers (ASME) B40.100 Grade 2A accuracy class. The operating temperature for the gauge is -50 to 170 degrees F (-45 to 77 degrees C). This pressure gauge is suitable for applications where pulsation, vibration, and shock are present. Please note you may receive a &quot;REED&quot; branded product. This is the exact same pressure gauge as shown in this listing.
## Features
- 4.5" diameter dial pressure gauge
- Stainless steel 316 wetted parts for corrosion resistance
- Display accuracy is + or - 0.5% over the entire range of the gauge (ASME B40.100 Grade 2A)