The DMM-44/100 Multi-Meter Fuse is a high-performance electrical component rated for 440mA and 1000V AC/DC. Designed specifically for multi-meters, this 2-pack ensures you have the reliability and precision needed for your electrical measurements. With a compact size of 1.375" x 0.41", these fuses are easy to replace and widely recognized by part number 943121.
| ASIN | B07QLHG5P7 |
| Best Sellers Rank | #384,039 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #895 in Cartridge Fuses |
| Brand Name | QSU |
| Customer Reviews | 4.8 4.8 out of 5 stars (426) |
| Manufacturer | Bussman |
| Material Type | Melamine |
| Maximum Current | 440 Milliamps |
| Model | 2-DMM-44/100 |
| Mounting Type | Holder |
| Voltage | 1000 Volts |
A**N
Correct replacement for Fluke 87 V meter